Alexandria Security FAQ/fa

Wikimania 2008 Alexandria :: Change the shape of wisdom
Jump to navigation Jump to search

متن زیر گزارشی است از مایک گادوین (Mike Godwin)، در مورد امنیت اسکندریه.


دوستان عزیز،

با کمک ارزشمند Delphine و تیم محلی ویکی‌مانیا در اسکندریه، من سعی کردم برای شرکت‌کنندگان در ویکی‌مانیا ۲۰۰۸ در کتابخانهٔ اسکندریه (Bibliotheca Alexandrina) یک راهنمای امنیتی جمع آوری کنم. به طور خاص، متن زیر تلاشی است برای پاسخ به بیشتر سوال‌های کلی مرتبط با امنیت که در فهرست پست الکترونیکی foundation-l راجع به مسایل مربوط به محل برگزاری پرسیده شده‌اند.

۱. آیا تمام مراحل ویکی‌مانیا درون کتابخانهٔ اسکندریه اتفاق می‌افتند؟

پاسخ کوتاه به این سوال منفی است. دست کم دو رخداد (مهمانی) وجود دارند که در جایی دیگری برگزار می‌شوند. یکی از مهمانی‌ها برای شرکت‌کنندگان معمولی برگزار می‌شود تا جمعیت را گرد هم آورد و به احتمال زیاد در یک باشگاه خصوصی در هوای آزاد در کنار فرودگاه اسکندریه در بزرگراه برگزار خواهد شد. مهمانی دیگر مخصوص افراد خاص (VIP) و حامیان مالی خواهد بود و در یکی از این دو جا برگزار خواهد شد: یکی در مرکز شهر و دیگری در کنار ساحل. هر دو مکان برای گردشگران امن شناخته شده‌اند و در تمام طول سال چنین بازدیدکنندگانی دارند. تذکر از طرف مایک: پیامی که ما مرتباً از کنسولگری مصر دریافت می‌کنیم آن است که اسکندریه مکانی مناسب برای گردشگران است و بسیاری از شهروندان آن به دنبال فرصتی هستند تا نزد ویکی‌نویسان بیایند و با آن‌ها صحبت کنند تا انگلیسی (یا زبان دیگر) خودشان را بیازمایند.

۲. چه درصدی از برنامه در جای دیگری برگزار خواهد شد؟

تیم محیل برآورد می‌کند که ۲۰ تا ۳۰ درصد برنامه در جای دیگری انجام می‌شود.

۳. شرکت‌کنندگان در کجا اقامت می‌کنند؟

Map of area, showing hotels(Click to enlarge)

یا در یکی از سه هتل (ویندسور (فقط برای سخنرانان)، متروپل، دلتا) در مرکز شهر اسکندریه، که با پای پیاده ۱۵ دقیقه از کتابخانه فاصله دارد، و یا در خوابگاه‌های سن مارک، که ۵ دقیقه پیاده تا کتابخانه فاصله دارد (از جهتی دیگر). (هم‌چنین نقشهٔ سمت راست را ببینید). شرکت‌کنندگان که مایل نباشند در یکی از سه هتل کنفرانس یا در خوابگاه‌ها اقامت کنند می‌توانند جای دیگری را به صورت برخط (online) ثبت کنند.

۴. آیا وسایل حمل و نقل بین محل سکونت و محل برگزاری وجود خواهد داشت؟

خیر؛ اما پیاده رفتن این مسیرها بی‌خطر خواهد بود (هر روز گردشگران زیادی از این مسیرها پیاده‌روی می‌کنند) ضمن آن که می‌توانید برخی از جاذبه‌های اسکندریه نظیر ایستگاه رمل (Raml)، مسجدها و ساختمان‌های زیبای قدیمی را در طول مسیر تماشا کنید.

۵. نیازهای امنیتی چگونه برآورده خواهند شد؟

توصیهٔ ما از طرف کنسولگری آن بود که مادامی که برنامه یک حامی مالی محلی داشته باشد (نظیر ما که از طرف کتابخانه حمایت می‌شویم)، این حامی و پلیس محلی نیازهای امنیتی را هماهنگ خواهند کرد. بنا بر این لازم خواهد بود که همکاری نزدیکی با کتابخانه داشته باشیم تا آن‌ها را از برنامه‌های خاصی که باید اجرا شوند (نظیر برگزاری رخدادی با حضور تعداد زیادی از افراد خاص) آگاه کنیم.

۶. چه برنامه‌ریزی‌های امنیتی در مورد حمل و نقل از و به محل برگزاری ویکی‌مانیا انجام خواهد شد؟

در مواردی که حمل و نقل لازم باشد، شریک محلی ما به طور طبیعی با پلیس محلی هماهنگ می‌کند تا یک اتوموبیل پلیس اتوبوس‌هایی که گردشگران را جا به جا می‌کنند همراهی کند. در صورت اطلاع قبلی، پلیس چنین خدماتی را برای هر اتوبوسی در هر زمان ارائه می‌کند.

۷. آیا رفتارهای عمومی هستند که در سایر فرهنگ‌ها پسندیده باشند اما در اسکندریه باید از آن‌ها دوری گزید؟

پاسخ کوتاه به این سوال چنین است: «بوسیدن در ملا عام، صرف نظر از جنسیت، تنها تابو در این منطقه است».

۸. آیا لازم است که شرکت‌کنندگان به طور دست جمعی سفر کنند؟

پاسخ تیم محلی منفی است.

۹. آیا مسایل یا رفتارهای مذهبی‌ای هست که باید از آن‌ها پرهیز کرد؟

طبق گزارش تیم محلی: « پوشیدن یارمولک (کلاه یهودی‌ها) یا ستارهٔ داوود بزرگ (نشان یهودی‌ها)، با توجه به وضعیت فعلی، ممکن است باعث شود که یهودیان به چشم بیایند، که ممکن است خوب نباشد. با این وجود، یهودیان با امنیت در مصر رفت و آمد می‌کنند. به هر حال، با توجه به تحرکات اخیر در مسایل اسرائیل-فلسطین، جلوه دادن این نمادهای مذهبی ممکن است (در بدترین حالت) به شکل آذار تلقی گردد؛ من مطمئن نیستم که تا زمان کنفرانس وضع به همین شکل باقی می‌ماند یا خیر.

۱۰. آیا مسایلی در مورد نحوهٔ حضور اعضای اقلیت‌های مذهبی، اقلیت‌های جهت‌گیری جنسی (نظیر هم‌جنسگراها و دوجنسی‌ها) یا اقلیت‌های نژادی وجود دارد؟ آیا شرکت‌کنندگان مونث باید از مسایلی در مورد نحوهٔ پوشش‌شان که ممکن است مصریان را آشفته کند آگاهی داشته باشند؟

از طرف تیم محلی: «در مورد زنان، تنها کافی است زیاد آزاد لباس نپوشند؛ شلوارک مانعی ندارد اما بیکینی (مایوی دو تکه) چرا.» تذکر از طرف مایک: ما توصیهٔ مشابهی از کنسولگری دریافت کردیم. پوشش غربی متداول برای زنان مورد قبول است، تا زمانی که زیاد بدن‌نما یا تحریک‌کننده نباشد. راهنمای دانشجویان بین‌المللی تصاویر زیادی از دانشجویان مرد و زن دارد که لباس غربی پوشیده‌اند. هم‌چنین توصیه‌ای در مورد این که چه چیزهایی با خود بیاورید داشتیم: بار کمی بیاورید، وگرنه مدتی را باید در دفتر گمرک سپری کنید.

۱۱. آیا با دولت مصر تماسی در مورد نیازهای امنیتی یک کنفرانس بین‌المللی گرفته شده‌است؟

قطعاً همین طور است! ؛) دوستان ما در کنسولگری از طرفداران ویکی‌پدیا از آب در آمده‌اند.

۱۲. هر فرد به جز آگاه کردن دولت خودش در مورد سفرش به این منطقه، چه چیزهای دیگر را باید در مورد سفرش (از قبل یا غیر از آن) به اطلاع دولت مصر برساند؟

یک ویزای گردشگری بگیرید. می‌توانید آن را به طریق پستی بگیرید اما هفته‌ها زمان می‌برد -- پس اگر این روش را انتخاب می‌کنید باید از هم‌اکنون اقدام کنید. با این حال، اگر در محلی که هستید کنسولگری مصر وجود دارد، ممکن است بتوانید ظرف یک روز ویزای گردشگری بگیرید.

۱۳. چه چیزی را فراموش کرده‌ام؟

خیلی چیزها را، اما عمدهٔ آن‌ها به خوب یدر راهنمای دانشجویان بین‌امللی توضیح داده شده‌اند (پیوند در ادامه آمده‌است). قسمت مربوط به بیمه سلامت سفر را با دقت بخوانید -- معمولاً بیمه یکی از ملزومات متداول است. امیدوارم که این راهنمای کوتاه بتواند سوال‌های اساسی شما در مورد امنیت در ویکی‌مانیای آینده را به خوبی پاسخ دهد. لطفاً آزادانه آن را به دیگران بدهید، ویکی‌سازی کنید، و غیره.

۱۴. یادداشت نهایی از مایک

در طول تحقیقات در مورد مسایل امنیتی ویکی‌مانیا ۲۰۰۸، منبعی عالی پیدا کردم که مایلم با شما به اشتراک بگذارم. زمانی که کول واضا (Kul Wadha) و من در کنسولگری مصر در سان فرانسیسکو ملاقات کردیم، کنسول پیشنهاد داد که به وبگاه دانشگاه آمریکایی قاهره به عنوان یک معرفی برای سفر خارجی سر بزنیم، و در واقع این یک وبگاه عالی بود. با این حال بخشی که برای شرکت‌کنندگان در ویکی‌مانیا (که احتمالاً قرار نیست در کلاس‌ها شرکت کنند و بابت برنامهٔ کلاس‌ها نگران باشند) قابل توجه است، یک پروندهٔ PDF به نام «راهنمای دانشجویان بین‌المللی» است که می‌توانید از این‌جا آن را بارگیری کنید. البته اسکندریه با قاهره تفاوت‌هایی دارد اما مسایلی که برای یک خارجی که می‌خواهد از فرهنگ شهری مصر به سرعت آگاهی پیدا کند مهم است، اساساً یکسان هستند. این کتابچه بیشتر مسایل را به طور جزئی پوشش می‌دهد: از نوع پوشش گرفته تا بیمه سلامت و ویزای گردشگری. حتی اگر فکر می‌کنید که تمام آن چه در مورد سفر به مصر لازم دارید را می‌دانید، یک بار نگاه انداختن به این کتابچهٔ کوچک می‌تواند پاسخ سوالاتی که هنوز به ذهنتان نرسیده بود را به شما بدهد. من جداً آن را توصیه می‌کنم.