Main Page/cs

Wikimania 2008 Alexandria :: Change the shape of wisdom
Jump to navigation Jump to search

Wikimania 2008
Wikimania 2008

Alexandria, Egypt • 17.–19. července

Thanks to all for helping make Wikimania 2008 a terrific event!

Watch sessions at Bibalex.org site, give feedback at Comments, post article in your Weblog (tagged with "wikimania2008"), and upload media to Commons with "Category:Wikimania 2008" to share your experience!

The 2009 Wikimania conference will be held in Buenos Aires, Argentina. You can visit the 2009 conference site for more information.

Pictures from Alexandria!
See you next Wikimania!
More photos...


Welcome

Vítejte na oficiální stránce Wikimanie 2008! Letos se bude konat v Alexandrii v prestižní nové (Alexandrijské knihovně(en)). Momentálně pracujeme na finalizaci jednotlivých podrobností o Wikimanii, jako průvodce městem, registrace na Wikimanii apod.

Pokud byste se chtěli stát dobrovolníky při organizaci a pomoci tak stát se Wikimanii 2008 mimořádnou událostí, zvažte, prosíme, své zapojení do jednoho či více organizačních výborů, což obnáší buď pomoc kompletně online, nebo přiložení rukou k dílu v činnostech během konference. Děkujeme za váš zájem o Wikimanii!

Co je Wikimanie?

Wikimanie je pravidelná konference pro uživatele wiki projektů provozovaných nadací Wikimedia Foundation. Minulé konference byly pořádány v oblíbených městech na celém světě – Frankfurt nad Mohanem v Německu (stránky Wikimania 2005), Boston v USA (stránky Wikimania 2006) a Tchaj-pej na Tchaj-wanu (stránky Wikimania 2007). (více...)

Plánování Wikimanie 2008

Presentation streams

Obecné detaily

WikipediaWeekly

en:Wikipedia:WikipediaWeeklyWikipediaWeekly
en:Wikipedia:WikipediaWeekly
Interviews
Foundation Executive Director Sue Gardner,
The U.S. State Dept's "Diplopedia",
Cormac Lawler from Wikiversity
Daily shows - July 16-20
Pre-conf., Day 1, Day 2, Day 3, Post-conf. + Jimbo
Still to come: Kaltura, corpus linguistics and more.

Onsite · Offsite
Subscription · Feedback

Talk to us on Skype!

Chcete pomoci?

  • Seznam inzerátů, které můžete umístit na svůj web či blog!
  • Pokud blogujete o Wikimanii, tagujte "wikimania2008".
  • Můžete o Wikimanii diskutovat s dalšími lidmi na IRC.

Koordinace


Z předchozích Wikimanií

From previous Wikimanias!
Tchaj-pej, Tchaj-wan (2007) • Boston, USA (2006) • Frankfurt, Německo (2005)
If I dare list some of the things I loved more specifically, and which help making it what I consider was a *great* wikimania.
Most of the attendees were really wikimedians. Not swarms of journalists, nor curious visitors. There were many times I had this odd feeling we were on meta, or on this list, just chatting or trolling, simply face to face.
I think the central point was a little anthill where we could always find others, someone to talk to, something to look at, something to eat... It felt such a warm place. — Florence Devouard