Main Page/pl

Wikimania 2008 Alexandria :: Change the shape of wisdom
Jump to navigation Jump to search

Wikimania 2008

Aleksandria, Egipt • 17–19 lipca

Thanks to all for helping make Wikimania 2008 a terrific event!

Watch sessions at Bibalex.org site, give feedback at Comments, post article in your Weblog (tagged with "wikimania2008"), and upload media to Commons with "Category:Wikimania 2008" to share your experience!

The 2009 Wikimania conference will be held in Buenos Aires, Argentina. You can visit the 2009 conference site for more information.

Pictures from Alexandria!
See you next Wikimania!
More photos...


Welcome

Witamy na oficjalnej stronie konferencji Wikimania 2008! W tym roku Wikimania 2008 odbędzie się latem w Aleksandrii, w nowej Bibliotece Aleksandryjskiej (Bibliotheca Alexandrina). Obecnie trwają prace nad zapewnieniem informacji takich, jak przewodnicy po mieście, proces rejestracji i zaproszenie do nadsyłania materiałów.

Jeśli chciałbyś jako wolontariusz pomóc w organizacji i przeprowadzeniu Wikimanii 2008 rozważ włączenie się w prace jednego z komitetów organizacyjnych, które działają całkowicie wirtualnie, bądź też pomagają przy różnych zadaniach na miejscu. Dziękujemy za zainteresowanie Wikimanią!

Czym jest Wikimania?

Wikimania jest okresową konferencją wszystkich Wikimedian pracujących nad jednym z wielu projektów Fundacji Wikimedia. Poprzednie konferencje odbywały się w znanych miastach świata, takich, jak Frankfurt nad Menem (Niemcy) (Wikimania 2005), Boston (USA) (Wikimania 2006) i Tajpej (Tajwan) (Wikimania 2007). (więcej...)

Wikimania 2008 - planowanie

Presentation streams

Informacje ogólne

Chcesz pomóc?

  • Lista bannerów reklamowych, które możesz umieścić na swojej stronie czy blogu!
  • Jeśli blogujesz o Wikimanii, użyj znacznika "wikimania2008".
  • Możesz porozmawiać z innymi o Wikimanii na kanale IRC.

Koordynacja


Z poprzednich Wikimanii

From previous Wikimanias!
Tajpej, Tajwan (2007) • Boston, USA (2006) • Frankfurt nad Menem, Niemcy (2005)
The constant presence of people available to help. I guess we all felt very cared for. I did not see the Wikimania welcome team at the airport (I was there too early), but many commented on this and loved it. As for me, I remember that a few times, I was coughing as if I was going to die, and I was amazed to find next to me someone with a tea. I am not sure we will be able to do that again elsewhere (have this whole group of volunteers to help), but it sure felt like heaven. — Florence Devouard